בחירות לרשויות המקומיות

20/08/2013

במסגרת ההליך בתר"ם – 10/20 נדרש כבוד השופט ג'ובראן על-ידי עיריית פתח תקווה להכריע האם חלוקת עיתונים, הצבת דוכנים ותליית שלטים באירועים עירוניים מהווה עבירה לפי סעיף 2א לחוק הבחירות.

בטרם החלטתו, פנה יו"ר ועדת הבחירות המרכזית ליועץ המשפטי לממשלה אשר חיווה דעתו לפיה הסעיף הנ"ל אינו אוסר על ביצוע תעמולת בחירות באירועים עירוניים המתקיימים בשטחים פתוחים לציבור הרחב כל עוד "מתאפשרת הזדמנות שווה והוגנת לכל המועמדים לערוך תעמולת בחירות ואין העדפה למועמד מסוים".

כבוד השופט ג'ובראן קבע, כי לשאלה שעולה באבעיה יש שני ראשים: שאלת תחולת החוק על מי שאינו נבחר ציבור ודיון בסוג הפעילויות והשימושים במשאבי הציבור שיאסרו מכוח הסעיף.

באשר לשאלה הראשונה קבע השופט ג'ובראן, כי הסעיף הנ"ל חל על כל תעמולת בחירות הנעשית תוך שימוש במשאבי ציבור ואינה מוגבלת ל"נבחרי ציבור" בלבד.

באשר לשאלה השניה קבע כבוד השופט ג'ובראן, כי כל עוד ניתנה לכל המועמדים הזדמנות שווה להציב שלטים, דוכנים וחלוקת עיתונים תוך שימוש במשאב ציבורי – מדובר בתעמולה מותרת.

כבוד השופט ג'ובראן הוסיף וקבע כי באירועים שמקיימת העירייה בהם פוטנציאל לפעילות פוליטית, ראוי כי העירייה תפעל מבעוד מועד להסדרת כללים שבמסגרתם תותר פעילות פוליטית וכך תוכל לוודא כי האפשרות לקיים תעמולה ניתנת באופן שווה.

לעיון בהחלטות נוספות של ועדת הבחירות המרכזית:

תר"מ 10/20 עיריית פתח תקווה
תר"מ 14/20 "למען התושבים" נ' חופרי
תר"מ 27/20 חנה גולן נ' אליהו שבירו, ממלא מקום ראש עיריית אריאל החלטה בעתירה למתן צו מניעה לפי סעיף 17ב לחוק הבחירות (דרכי תעמולה), התשי"ט-1959 מיום 3.7.2013

 
או באתר הבחירות לכנסת - לחץ כאן

צור קשר
דלג על צור קשר

צור קשר

checked
עבור לתוכן העמוד