3 עצות לדיירים - בחירת יזם לביצוע פרויקט תמ"א2/38 (הריסה ובניה)

לקראת השנה החדשה מאחלים לכם שנה של התחדשות (עירונית) ושולחים מספר טיפים לכל מי שנמצאים בהליך מקדמי של בחירת יזם לביצוע פרויקט של הריסה ובניה מחדש (תמ"א 2/38).

1. ליווי הפרויקט באמצעות אנשי מקצוע מנוסים – פרויקט תמ"א 38 משלב תחומים שונים – הנדסי, כלכלי, משפטי, תכנוני וביצועי -  חשוב שאנשי המקצוע יהיו בעלי ניסיון ספציפי בפרויקטים מסוג זה ולא "יתגלחו על הזקן" שלכם. ניסיון וידע עשויים להקל מאוד על ההליך ולחסוך זמן יקר.

2. זהות היזם /קבלן– חשוב לבדוק מי עומד מאחורי החברה שתחתום על הסכם ההתקשרות לביצוע הפרויקט. לעיתים רבות המשא ומתן מתנהל מול חברת האם ואילו החותמת על הסכם ההתקשרות מול הדיירים היא חברה חדשה שהוקמה רק לצורך הפרויקט הספציפי. במצב כזה, יש לוודא כי חברת האם תערוב לכל התחייבויותיה של החברה החדשה. יש לוודא שהגוף עמו מתקשרים הדיירים בחוזה הינו בעל  איתנות כלכלית ויכולת פיננסית. כמו כן יש לוודא כי הקבלן שאמור לבצע את בניית הפרויקט עומד בסיווג הקבלני המתאים להקמת הפרויקט (אשר עשוי להכפיל את היקפו) והאם קיימות כנגדו תביעות תלויות ועומדות. ככל שנברר סוגיות אלו מראש, כך יגדל הסיכוי שהפרויקט יצלח באופן חלק ומהיר.  

3. מכרז יזמים  - מומלץ לנהל הליך פומבי לבחירת יזם בדרך של "מכרז יזמים", המחייב את היזמים המועמדים לביצוע הפרויקט למלא שאלונים בתחומים שונים. התשובות לשאלונים ישמשו מקור השוואה בין ההצעות השונות אשר תוגשנה, ויסייעו לבחירת ההצעה הזוכה, תוך שכלול הפרמטרים הרלבנטיים. השאלונים כוללים, לא רק השוואה בין היקף התמורות אותן מציע היזם לדיירים, אלא גם התייחסות מפורטת לתנאים נוספים כגון שכר דירה במהלך תקופת הבניה והתייחסות לסוג הערבויות השונות שמחייב הפרויקט, תוקפן והיקפן ועוד פרמטרים משפטיים ומסחריים נוספים, אשר ראוי לקבע מראש.

חשוב לדעת שליווי מקצועי של הפרויקט, יקדם את הצלחתו וייתן מענה הולם לסוגיות המתעוררות במהלך ניהול הפרויקט, על מנת שיסתייע לצלוח את העסקה באופן שוטף ובטוח.

שתהייה לכולנו שנה טובה! משגשגת, ומניבה נשמח לשיתוף פעולה פורה וקידום מוצלח של עוד פרויקטים להתחדשות עירונית.  

ברכה לראש השנה

צור קשר
דלג על צור קשר

צור קשר

checked
עבור לתוכן העמוד